× فهرست مطالب بخش مدیریت

تاریخچه ایلات و عشایر قزوین

طوایف ایل بزرگ غیاثوند

اساتید و بزرگان ایل غیاثوند در قزوین

تاریخ و ثبت زبان لکی

شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی

اولین همایش و هم اندیشی نخبگان و فرهیختگان لک استان قزوین

دیدار با مسئولین استان قزوین

معرفی قوم لک

همایش ایلات و عشایر استان قزوین

کارشناسان فرهنگی و اجتماعی قوم لک

پوشش لباس قوم لک

پوشش انواع لباسهای قوم لک قزوین

استاد ویریا عینی از فعالین قوم کهن لک

آسیب های اجتماعی عشایر حاشیه قزوین

بزرگان ایل غیاثی در ایلام

تاریخچه ایل ایوتوند (ایوتین)

مرحوم حاج اسماعیل ططری

همایش پاس داشت زبان لکی

پيشگيري از کرونا برای عشایر

مرکز تمدن هنر لک زبانان ایران

سرگرمی

مذهبی

کانالهای تلگرامی
×به مناسبت سال روز ثبت ملی زبان لکی

ضمن تبریک سال روز ثبت ملی زبان لکی به تمام ایرانیان، ذکر نکاتی بر اساس منابع موثق ضروری است:

الف) دگرگونی های هویتی ناشی از جنگ جهانی اول و سپس هویت سازی تعمدی حکومت پهلوی برای گروهی از همسایگان لک در نیمه اول سده بیست میلادی، تشدید مناقشه های هویتی، حاشیه نشینی و چالش های بیش از پیش را برای لک زبانان در پی داشت.

ب) تا پیش از سده بیست میلادی، هیچ منبع غیرمحلی و بی طرفی وجود ندارد که لکی را زیر مجموعه گونه های زبانی پیرامونش به شمار آورده باشد.

ج) برخی از منابع بی طرف و غیرمحلی پیش از سده بیست میلادی، گویش های همسایه لکی را منشعب از لکی دانسته اند.

د) لکی تنها زبانی است که اصالت و ایرانی بودنش در منابع بی طرف و غیرمحلی پیش از سده بیست میلادی مورد اشاره قرار گرفته است.

ه) لکی تنها زبان ایرانی است که در منابع بی طرف و غیرمحلی پیش از سده بیست میلادی برای تحقیقات زبان شناسی پیشنهاد شده است.

و) لکی تنها زبان ایرانی است که در منابع بی طرف و غیر محلی پیش از سده بیست میلادی به عنوان زبان اصیل ایران با ذکر جملات و ترجمه های فارسی و انگلیسی مورد اشاره قرار گرفته است. ز) لکی تنها زبان ایرانی است که در منابع بی طرف و غیرمحلی پیش از سده بیست میلادی به عنوان زبانی دشوارتر و کهنتر نسبت به گونه های پیرامون مورد اشاره قرار گرفته است.

از تمام لک های عزیزی که بنا به دلایل مختلف در مرداب الیناسیون و آسیمیلاسیون گیر افتاده اند خواهشمندم با کمی تفکر ارزش فرهنگ و زبان اجدادی خود را بدانند و برای معرفی خود از عنوان افتخارآمیز لکِ ایرانی استفاده کنند.

از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان حوزه های لک نشین ایران در مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه و مجموعه دولت به ویژه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم و تحقیقات و وزارت آموزش و پرورش خواهشمندیم نسبت به رفع اجحاف و کاستی هایی که در حق فرهنگ لک صورت گرفته است اقدام لازم را به عمل آورده و با در اختیار گذاردن رسانه های رسمی سمعی و بصری زمینه را برای معرفی درست این بخش از فرهنگهای ایرانی فراهم آورند.

لک ریشه ایران است. ریشه ایران را تقویت کنید.

با تشکر از دکتر فرهاد نظری، جلال عادلی، کریم کیانی کولیوند، مهدی زینی اصلانی، علی نظری جلالوند، عبدالعلی میرزانیا، بهادر غلامی و تمام کسانی که به هر نحوی در ثبت ملی زبان لکی نقش آفرین بوده اند.
زنده باد ایران
د.داودی

منابع مربوط به نکات کلیدی فوق در آینده نزدیک در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت

آگاهی از ارزش و غنای زبان لکی و نگرانی از فراموشی و خطراتی که آن را تهدید می کند باعث شد تا اقدامات لازم برای ثبت ملی آن صورت گیرد. بنابراین در قالب یک کار تیمی به سرپرستی
جناب آقای دکتر داود داودی
و همراهی آقایان جلال عادلی، بهادر غلامی، مهدی زینی اصلانی، علی نظری تاویرانی، عبدالعلی میرزانیا و کریم کیانی کولیوند زمینه های تشکیل پرونده ای تحت عنوان زبان لکی فراهم گردید. علاوه بر نامبردگان، افراد متعددی از جای جای مناطق لک نشین به انحاء مختلف با تیم پژوهشی همکاری داشته اند. تنظیم علمی پرونده و گردآوری اسناد مرتبط با این زبان فاخر مهمترین بخش فعالیتهای میدانی و مطالعات اسنادی محسوب می شد. برای ضبط نمونه های گویشی زبان لکی به روستاهای مختلف با گویشهای متفاوت مراجعه شده است.

کتابهای مختلفی چون رده شناسی زبانهای ایرانی اثر پروفسور محمد دبیر مقدم، فرهنگ باساک اثر بهادر غلامی، فرهنگ واژگان لکی اثر کریم کیانی کولیوند و پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد خانم صدیقه مرادی از دانشگاه کنتاکی تحت عنوان قوائد دستوری زبان لکی به عنوان اسناد معتبر ضمیمه پرونده گردید. این پرونده به همراه مستندات آن با موافقت شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان به ریاست آقای مهندس غلامرضا سلیمانی به معاونت ریاست جمهوری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال گردید تا پس از انجام استعلام و بررسیهای لازم شرایط قرارگیری در جلسۀ دفاعیه برای ثبت در آثار ناملموس را به دست آورد. نهایتاً در تاریخ ده مرداد 1396 خورشیدی در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی کشور جلسه ای با حضور مدیرکل دفتر ثبت آثار و اساتید حوزۀ فرهنگ و زبان برگزار گردید و زبان لکی به عنوان یک زبان مستقل ایرانی با قاطعیت آراء و با شماره 1438در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسید. در تاریخ یک شهریور 1396 مراتب ثبت این میراث گرانبها با تأکید بر حفظ و احیاء آن به استانداریهای لرستان، کرمانشاه، ایلام، همدان و سپس به استانهای قزوین و مازندران نیز ابلاغ گردید.

بسمه تعالی

پاسخ به هتاکی کانال خبری تلگرام نیوز لرستان و پایگاه خبری یافته نیوز

مورخ ۲۸ / ۱۰ / ۹۶ درکانال خبری تلگرام نیوز لرستان در خصوص ارتباط برخی فعالیتهای فرهنگی مردم شریف و ولایت مدار قوم لک با عناصر ضد انقلاب خارج از مرزها مطلبی درج شد که متعاقباً پایگاه خبری یافته نیوز هم آن را کپی و منتشر کرد.

موضوع از این قرار بود که این دو رسانه ارتباطی بدون در نظر گرفتن حقوق مردم لک زبان اقدام به نشر اکاذیبی نموده اند که نتیجه ای جز تفرقه قومیتی در پی نخواهد داشت. این دو کانال که به نظر می رسد موهوماتشان مطابق با اهداف برخی عناصر وطن فروش است، بدون آگاهی از روند ثبت جریانات ناملموس فرهنگ بشری اقدام به هتاکی نسبت به پژوهشگران فرهنگ بومی در استان لرستان کرده و آشکارا علم مخالفت با یکی از غنی ترین گوشه های فرهنگی ایران اسلامی یعنی فرهنگ قوم لک پرداخته اند.

قومی که تاریخ درخشانش سرشار از رشادتهای مردمی است که برای پاسداری از مرزهای این دیار کهن تا صدها کیلومتر از موطن اصلی خویش در زاگرس میانی جابجا شده و به عنوان پاسبانان آب و خاک به ایرانی بودن خویش چنان می بالند که مبرّی از هرگونه تهمت و افترا هستند. مدیران کانالهای مذکور یا در نا آگاهی فرهنگی به سر می برند و یا خود را در خوابی عمیق فرو برده اند که حاضر به درک تعدد قومیتی در سرزمینی تحت عنوان استان لرستان نیستند، تا بلکه بتوانند سرزمین خیالی خویش یعنی لرستانات را در تقابل با کشور عزیز ایران قرار دهند.

عزیزان چرا نمی خواهید بفهمید که لرستان سرزمین بخشی از لکها، لرها، بختیاریها، ترکها و فارسها است؟ چرا می خواهید فرهنگ دیگران را به نام خودتان ثبت کنید؟ آیا با خود اندیشیده اید ساز به اصطلاح سرنا که از آن با نام میراث مشترک لرستانات دم می زنید تمام مقامهایش لکی است؟ چرا از ثبت یک فرهنگ تمام لکی به اسم قوم لک واهمه دارید؟ آیا اگر پژوهشگری زحمت کشیده و ترانه شادیانه سیت بیارم لری را ثبت ملی کند دوستان ترک زبانمان در ازنا و الیگودرز باید موضع بگیرند و به شما برچسب ارتباط با بارزانیهای تاریخ مصرف گذشته و موساد پلید را بزنند؟ آیا ثبت زبان لکی به عنوان یک زبان مستقل ایرانی برای شما حجتی نبود که به خود آمده و توهم ارتباط لکها با کردستان را در ذهن نپرورانید؟

متأسفانه نه با مسائل فرهنگی آشنایی دارید و نه با مسائل حقوقی، چراکه اگر کوچکترین درکی از این دو مقوله داشتید می دانستید که اگر نتوانید برچسبهایتان را به قوم لک و پژوهشگرانش اثبات نمائید، با پیگیری در مراجع قانونی، قضایی، اطلاعاتی و امنیتی عواقب ناگواری در انتظارتان خواهد بود. شماها به جای اینکه از نعمت تعدد قومیتی در استان لرستان که مصداق آیه سیزده سوره حجرات در قرآن شریف است نهایت بهره برداری را برای رونق مناطق محروم بردارید با افکار خویش از لرستاناتی دم می زنید که دست کمی از کردستانات ندارد.

عزیزان چشمان خویش را باز کنید و استانی چون آذربایجان غربی را ببینید که چگونه از راه تعدد فرهنگی و قومیتی مراحل پیشرفت خود را زودتر از شما طی کرده و وضعیتی به مراتب بهتر از شما دارد. در خصوص ثبت موارد ناملموس فرهنگی هم نگران نباشید چراکه شما هم اگر به عنوان مثال دارای مقامی از سرنا هستید قادر خواهید بود آن مقام را با نام خودتان ثبت کنید و نظاره گر باشید که مردم لک تا چه حد از ثبت فرهنگهای لُری مسرور خواهند شد.

امیدوارم که از کرده خود پشیمان شوید چرا که راه پویایی فرهنگمان در تعامل است، نه در تفرقه هایی که به آن دامن می زنید.

التماس تفکر

دکتر ((د))

پژوهشگر فرهنگ قوم پر افتخار لک و دوستدار اقوام ایران اسلامی

با سلام و عر ض ارادت خدمت همه عزیزان لک زبان

همانگونه مستحضرید با پیگیری های سرور گرامی جناب آقای دکتر داوودی لک زبانان استان قزوین جز استانهای لک زبان کشور قرار گرفته از زحمات ایشان تشکر می نمائیم

اسامی طوایف ایل بزرگ غیاثوند

۱-غیاثوند
۲- غیاثوند محمد خانی
۳- محمد خانی غیاثوند
۴-شمسینی غیاثوند
۵- یعقوبخانی غیاثوند
۶-اله بخش غیاثوند
۷-معاریف غیاثوند
۸-علایی غیاثوند
۹-کربلایی حسینی غیاثوند
۱۰-سلخوری غیاثوند
۱۱-اولادی سلخوری
۱۲-یارکه سلخوری
۱۳-گل گل سلخوری
۱۴-محمد بیگی سلخوری
۱۵-یاربیگی سلخوری
۱۶-کیماسی سلخوری
۱۷-الوندی غیاثوند
۱۸-گابری غیاثوند
۱۹-صوری غیاثوند
۲۰-عطایی غیاثوند
۲۱-ناصری غیاثوند
۲۲-غیاثی
۲۳-امیر غیاثوند
۲۴-اسدی غیاثوند
۲۵-قیصری غیاثوند
۲۶-خاتونی غیاثوند
۲۷-رویتوند غیاثوند
۲۸-عباد پور

هر طایفه دارای چندین تیره می باشد که همگی به فامیلی خاص خودخوانده می شوند و در استانهای قزوین،تهران،البرز و شهرستان لوشان ساکن و همگی لک زبان هستند

۱-درویشوند
۲-میراشه درویشوند
۳-یاربیگی درویشوند
۴-سلطانشاهی درویشوند
۵-زنگیوند درویشوند
۶-پیربیگی درویشوند
۷-اصلان بیگی درویشوند
۸-ولی بیگی درویشوند

تیرهای بابر عبارتند از :
بابر
جهانگیر
هاجر
کولیوند

همگی از تیره های درویشوند استان قزوین و البرزو تهران لک زبان می باشندمی باشند.

ایل غیاثوند
ایل کاکاوند
ایل مافی
ایل درویشوند
ایل جلیلوند
ایل خواجه وند

و ..........

هر ایل بزرگ متشکل از چندین طایفه و هر طایفه تشکیل شده از چندین تیره می باشد. همگی لک زبان و دارای دین مبین اسلام و دارای مذهب شیعه دوازده امامی می باشند و برخی دیگر از طوایف یارسان و الحق می باشند.